W pożogę. Imperium, wojna i koniec carskiej Rosji

Kupując teraz ten produkt otrzymasz 4 punktów lojalnościowych. Twój koszyk wyniesie 4 punktów lojalnościowych które mogą być zamienione na jeden bon o wartości 0,80 zł.

474163

Nowy produkt

48,00 złbrutto

6 szt.

- +

 
Więcej informacji

W przenikliwej analizie historii stosunków międzynarodowych w początkach XX wieku, w latach poprzedzających wybuch pierwszej wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki rosyjskiej tego czasu, brytyjski historyk Dominic Lieven stawia tezę, że fundamentalny dylemat, przed którym stanęli Europejczycy w 1914 roku, nie został rozwiązany do dziś:
Logika, na której opiera się Unia Europejska, ma charakter imperialny. Aby uniknąć prawdopodobnej marginalizacji, gdy decydować się będą kwestie związane z ich bezpieczeństwem i dobrobytem, mieszkańcy Europy muszą łączyć zasoby swojego kontynentu: raczej nie podobałby im się świat, w którym decyzje w najważniejszych kwestiach handlu i ekologii podejmują Donald Trump, Xi Jinping i Władimir Putin. W obliczu coraz bardziej niebezpiecznego klimatu międzynarodowego konieczność europejskiej solidarności jest oczywista. Ale Europa jest także kontynentem, w którym wynaleziono nacjonalizm etniczno-językowy i który nie może się uwolnić spod wpływu polityki tożsamości. Łączenie tych przeciwieństw jest obecnie nie mniej trudne i nie mniej ważne niż w roku 1914. Przekształcenie Europy Środkowo-Wschodniej w region państw zbudowanych według modelu etniczno-językowego odbyło się kosztem dwóch wojen światowych, ludobójstwa i czystek etnicznych. Proces ten jeszcze się zresztą nie zakończył, skoro wciąż nie do końca poradziliśmy sobie ze skutkami rozpadu imperium radzieckiego czy Jugosławii. Skutki upadku imperium objawiają się zwykle w pełni po upływie co najmniej jednego pokolenia. Niewykluczone choć moim zdaniem mało prawdopodobne że upadek imperium i katastrofy lat 90. XX wieku w Rosji będą miały katastrofalny wpływ na Rosjan, ich sąsiadów i cały świat.

AutorLieven Dominic
ISBN9788379630509
Rok wydaniaRok wydania: 2022, oprawa: broszurowa
WydawnictwoSedno
Oprawabroszurowa
Ilość stron576
 
Szczegóły
AutorLieven Dominic
ISBN9788379630509
Rok wydaniaRok wydania: 2022, oprawa: broszurowa
WydawnictwoSedno
Ilość stron576
Oprawabroszurowa

Napisz opinię

W pożogę. Imperium, wojna i koniec carskiej Rosji

Napisz opinię

Nowe produkty

No new products

Promocje

No Special products

30 innych produktów które mogą Ci się spodobać...

Menu

Porównaj 0