Ukraina. Wzajemne spojrzenia

Kupując teraz ten produkt otrzymasz 14 punktów lojalnościowych. Twój koszyk wyniesie 14 punktów lojalnościowych które mogą być zamienione na jeden bon o wartości 2,80 zł.

469751

Nowy produkt

144,00 złbrutto

7 szt.

- +

 
Więcej informacji

Nici historii oraz wątków politycznych stanowią podstawę publikacji poświęconej wystawie o relacjach Polski i Ukrainy od końca XVII wieku do współczesności. Zawiera on 75 dzieł, autorstwa 57 artystów. Skupienie na kulturze sprawia, że reprodukcje w nim zwarte układają się w wielowątkową tkaninę, bo właściwie przez całą historię nowoczesną kultura stanowiła dla obu narodów substytut nieistniejącego państwa.
Osnowa, jaka ukazuje się w albumie, jest niezwykle skomplikowana: składają się na nią najbardziej mitotwórcze obrazy, ale jednocześnie między nimi przeciągane są kolejne sploty zupełnie współczesne, nowe nici: ukraiński tożsamościowy mit kozaczyzny okazuje się pokrewnym wątkiem wobec polskiego mitu powstańczego, symbolika ukraińskiej chaty wiąże się z polskim dworem, kozacy i sarmaci przyglądają się sobie na portretach trumiennych z XVIII wieku, mit czarnoziemu zderza się z nowoczesnymi projektami grupy R.E.P., a Donieck i Lwów rozpoczynają kolejne, biegnące równolegle ściegi wyobraźni.
Prace artystów budują bowiem zupełnie nowe konteksty, rodzi się na naszych oczach nowy kanon symboli, co przekłada się na narodziny zupełnie innej jakościowo narracji. Proces ten nie odbywa się jednak na drodze konfliktu i polemiki, ale poprzez dialog, splątanie wątków.
Prezentacji reprodukcji dzieł z wystawy towarzyszą tekst kuratorski Oksany Barszynowej i Żanny Komar oraz eseje Anny Łazar i Mykoły Riabczuka.
Album towarzyszący wystawie Ukraina. Wzajemne spojrzenia.
Edycja trójjęzyczna: polska, ukraińska, angielska.
Publikacja wydana w ramach projektu pt. Inny Kraków współfinansowanego ze środków Miasta Krakowa.

Autorpraca zbiorowa
ISBN9788366419308
Rok wydaniaRok wydania: 2022
WydawnictwoMiędzynarodowe Centrum Kultury
Ilość stron262
 
Szczegóły
Autorpraca zbiorowa
ISBN9788366419308
Rok wydaniaRok wydania: 2022
WydawnictwoMiędzynarodowe Centrum Kultury
Ilość stron262

Napisz opinię

Ukraina. Wzajemne spojrzenia

Napisz opinię

30 innych produktów które mogą Ci się spodobać...

Menu

Porównaj 0